BenQ RD240Q teszt - OázisComputer.hu
Címünk 1067 Budapest, Csengery u 84. Telefon +36 30 522 4 522 / +36 1 7700 447

BenQ RD240Q teszt

A BenQ májusban Európában is bejelentette „RD” monitorcsaládjának megjelenését. A sorozat elsődleges és kiemelt célcsoportja a szoftverfejlesztők, programozók közössége, ugyanis a gyártó szerint ezek a monitorok a fárasztó és hosszantartó kódírással járó különleges igényeket elégítik ki. Ezúttal az elsőként megjelent RD240Q modellt vettük közelebbről szemügyre.

 

A hosszú órákon át – akár nappal, akár éjjel – a képernyő előtt ülő programozók sokféle igénybevételnek vannak kitéve. A megfeszített szellemi munka önmagában is fárasztó, deezen túl talán az egyik legfontosabb dolog a szem terhelése és fáradása, amit komolyan befolyásol a szöveg tisztasága. A jó kontúrélesség, a tiszta karakterek megelőzhetik a fejfájást, a szem kimerülését.

De nemcsak erről van szó! A programozás hatékonyságát befolyásolja a környezeti fény és a képernyő világosságának viszonya, a környezeti fény színhőmérséklete, a képernyőről érkező kék fényösszetevő nagysága, a szöveg és a háttere közötti kontraszt stb. Fontos lehetnek még az ergonómiai megoldások, pl. a képernyő álló helyzetbe való forgathatósága (egyszerre sokkal több szövegsor látható), vagy a két- vagy többmonitoros munkakörnyezet egyszerű kialakítása stb. Mindezekről a későbbiekben még beszélünk.

A szöveg tisztaságát, legjobb lehetséges olvashatóságát az „RD” monitorokban az ún. Coding Mode biztosítja. A szöveg és a háttér alapvető viszonyát tekintve – nevezetesen, hogy világos háttéren sötét karakterek vagy sötét háttéren világos karakterek jelenjenek-e meg – megoszlanak a vélemények, mivel egyéni preferenciák vannak. A Coding Mode-on belül ennek felelnek meg aCoding -Dark Theme és a Coding - Light Theme alapmódok, plusz a MacBook laptopok használatához igazított M-book mód. A Coding Mode tulajdonképpen kiemelten a szövegmegjelenítés minőségét szem előtt tartva finomhangolja a kontrasztot, a fényerőt, az élességet, a telítettséget és a gammát. Mindez lehetővé teszi az egymáshoz hasonlító karakterek és szimbólumok jobb megkülönböztethetőségét is.

 

Főbb gyári adatok – BenQ RD240Q

  • Panel típusa: IPS
  • Natív felbontás: 2560 x 1600 pixel
  • Formátum: 16:10
  • Átlóméret: 24,1”
  • Háttérvilágítás: QD LED
  • Képernyő felülete: matt, anti-glare
  • Fényerő (tipikus): max. 300 cd/m2
  • Kontrasztarány: 1000:1
  • Betekintési szög: 178/178 fok
  • Frissítési frekvencia: 60 Hz
  • Színtartomány: 95% P3
  • Színmélység: 10 bit
  • Válaszidő: 5 ms GtoG
  • Beépített hangszóró: 2 x 2 W
  • Méretek: 522,1 x 533,6 x 228,6 mm
  • Tömeg (állvánnyal együtt): 7,6 kg
  • VESA szerelvény: 100 x 100 mm
  • Egyebek: Coding – Dark Theme és Coding – Light Theme módok a kódíráshoz, Night Hours Protection, Low Blue Light Plus, Brightness Intelligence Gen2, Color Weakness, ePaper mód, Auto Pivot, Daisy Chain lehetősége, letölthető Display Pilot 2 szoftver utility

 

Kivitel, kezelés, csatlakozók

Kicsomagolva és összeállítva a monitort, szembetűnő a masszív kivitel, a kiváló építési minőség és az ergonomikus design. Eben a méretben szokatlan, de meggyőző a 7,6 kg-os tömeg. A méreteket és a beállítási lehetőségek szélső értékeit a következő ábra mutatja:

 

A kezelőszervek, a fényérzékelő és közelség-érzékelő szenzorok, és a fő szemvédő funkciók jelzőlámpái a képernyő alatti dobozkán (Function Bar) találhatók. Alul van a be/ki kapcsoló nyomógomb, egy billenthető/megnyomható joy gomb a menü kezeléséhez, és egy ún. funkciógomb (Function Key), amelyhez a menüben hatféle funkció egyikét rendelhetjük hozzá (az alapbeállítás az Input bemenetválasztás).

 

A dobozka felénk néző felületén, a bal oldalon van a két említett szenzor (ezek a képen nem látszanak), középen pedig egy fontos érintőgomb (Coding Hotkey), amely a programozó számára közvetlen hozzáférést ad néhány fontos paraméter egyéni beállításához a Dark Theme, Light Theme vagy M-book módban. A sáv jobb oldalán található három LED a Night Hours Protection, a Brightness Intelligence Gen 2 és a Low Blue Light Plus funkciók aktív állapotát jelzi.

A monitor csatlakozói részben a hátlapon, részben a káva alján, jobb oldalon helyezkednek el. A hátlapon van egy HDMI 2.0, egy DisplayPort 1.4 és két USB-C port (az egyik 90 W tápot tud kiadni, és DP Alt módot is tud). Alul van 3 db USB(A) downstream port és egy fejhallgató/hangszóró jack hüvely:

 

A daisy chain képességnek köszönhetően lehetőség van többmonitoros munkahely kialakítására két vagy több RD240Q (vagy más, kompatibilis BenQ) monitorral. Ehhez az MST (Multi-Stream transport) funkciót be kell kapcsolni a Coding Booster menüpontban.

 

Az OSD és a Display Pilot 2

A hét almenüre osztott főmenü a joy gomb megnyomásakor megjelenik. A Color Mode alatt találjuk az RD240Q által nyújtott gyári beállításokat, illetve a User egyénileg beállítható módot.

 

Az alapbeállítás (reset után) a Coding - Dark Theme, amelyről fentebb már említést tettünk. Ebben és a többi presetben is – eltérő számban – találunk kiszürkített jellemzőket (pl. gamma), de azért a fényerő, a kontraszt és az élesség szabadon állítható. Ezek beállítása közvetlenül is elvégezhető a Coding Hotkey megérintésével megjelenő ablakban. User módban természetesen minden képjellemző hozzáférhető. Mint látható egy szórakoztató (Cinema) és egy szövegolvasó (ePaper) módot is felkínál nekünk az RD240Q.

Később külön fogunk beszélni az Eye-Care almenüről és az ott szereplő szolgáltatásokról, amelyek az IDE (Integrated Development Environment) részeinek tekinthetők.

A monitorhoz ingyenesen letölthető a Display Pilot 2 nevű szoftver utility, amely teljesen feleslegessé teszi, illetve kiváltja az OSD használatát. A beállításokat így jóval gyorsabban elvégezhetjük, emellett plusz lehetőségeket is kapunk, és a készülék nekünk megfelelő konfigurációit elmenthetjük. A legújabb verzió jelenleg a v1.2.0.0.

A Display Pilot 2 a telepítés és elindítás után felismeri a csatlakoztatott monitort. Megállapítja, hogy mely funkciók támogatottak (ugyanis a utility több monitorcsaládhoz, és azon belül több modellhez használható), és ezek be- vagy kikapcsolhatók, illetve beállíthatók.

 

A BenQ dedikált weboldalán sok részlet megtalálható a Display Pilot 2 szolgáltatásairól: https://www.benq.com/en-us/monitor/software/display-pilot-2.html

 

Képernyőjellemzők

A panel felülete az „erősen matt” kategóriába tartozik, ami egy ilyen rendeltetésű monitor esetében el is várható. Az IPS panel minősége kifogástalan, a kontraszt, a színek és a fényerő hatalmas szögtartományban független a szemlélés irányától. A natív színtartományt megmértük, az eredmény a következő volt:

A mért natív színtartományt a piros háromszög mutatja. A 97%-os P3 lefedettség picivel még a specifikáció szerinti 95%-ot is meghaladja, azaz gyakorlatilag teljesnek mondható

 

Szokás szerint a képernyő homogenitására is kíváncsiak voltunk, mind a fénysűrűség, mind a színhőmérséklet eltéréseit – a képernyő kilenc pontján mérve – kb. 120 nit fénysűrűség mellett meghatároztuk. Az eredménnyel elégedettek lehetünk:

A felső ábrán a képernyő színhőmérsékletének dE eltérései láthatók (dE = 3 alatt nem észlelhető az inhomogenitás). Az alsó ábra pedig a fénysűrűség százalékos eltéréseit mutatja. Az LCD paneleknél ennél jóval magasabb eltéréseket szoktunk tapasztalni (ha nincs egy monitorban kompenzációs funkció)

 

A maximális fényerő User beállításban mérhető, kb. 310 nit, a kontraszt pedig 1000:1-hez közeli.

A HDR képességekről nincs túl sok mondanivalónk, mivel a monitor alkalmas ugyan a HDR10 jel felismerésére és a kép megjelenítésre, de az elérhető egyidejű kontraszt és a maximális fényerő nem elegendő a kompromisszummentes HDR kép reprodukálásához. Ez azonban nem igazán csökkenti az RD240Q használati értékét, mivel az elsődleges rendeltetésének messzemenően megfelel.

 

Funkciók a programozók látásának védelmére (Eye-Care)

A kódírás hatékonyságának javításáról már beszéltünk a Coding Mode (Dark Theme, Light Theme), az ergonómia (álló helyzetű képernyő, automatikus átkapcsolással, továbbá az egyszerű MST lehetősége) és a Coding HotKey kapcsán.

Ezeken túl a munkakörülményeket lényegesen tudják javítani, és így a fáradás miatti hibázást csökkenteni a kifejezetten a szemet védő funkciók, amelyeket a BenQ egy külön almenüben helyezett el.

Az RD240Q ötféle lehetőséget kínál a szemünk kímélésére, védelmére

 

A Night Hours Protection funkció különösen előnyős a Light Theme használatakor, ha viszonylag sötét a környezet. Ez a technológia lehetővé teszi a fényerő olyan mértékű csökkentését, ami a nem ilyen célra tervezett monitorokon elérhetetlen. A Night Hours Protection bekapcsolható vagy kikapcsolható, illetve aktiválható az automatikus bekapcsolás, a fényerőcsökkentés szintje pedig 10 szint közül választható. Bekapcsolt állapotában a szimbólum megjelenik a Function Bar-on is (akárcsak a következő két funkció esetében), lásd a kezelés ismertetését.

 

A szemvédelem következő fegyvere a Low Blue Light Plus. Ez a színvilág komoly felborítása nélkül, öt fokozatban (kézzel beállíthatóan) csökkenti a spektrum kék összetevőjét, ráadásul együtt jár a színhőmérséklet automatikus szabályozásával, ahogy a nappal átmegy az éjszakába.

 

A harmadik hatékony funkció a B.I. Gen2, azaz a Brightness Intelligence. Ez a funkció – amennyiben bekapcsoljuk – teljesen automatikusan igazítja hozzá a képernyő fényerejét a környezeti megvilágításhoz az előlap alsó részén található fényérzékelő jelét felhasználva. A menüben a szenzor érzékenysége, azaz a B.I Gen2 mértéke egy tízes skálán állítható.

 

A negyedik funkció, a Color Weakness a látássérülteknek (főleg a vörös-zöld „színtévesztőknek”) segít egy olyan skála szabályozhatóságával, amelynek egyik oldalán a vörös, másik oldalán a zöld van, és mindkettő egy tíz fokozatú tartományban változtatható.

Végül az ötödik funkció – ha bekapcsoljuk – egyszerűen a szemünk pihentetésére figyelmeztet. Az Eye Reminder 30, 45 vagy 60 perces intervallumokban jelzi nekünk, hogy tartsunk egy kis szünetet.

 

Összegzés

Tesztünkből remélhetőleg kiderült, hogy egy különleges monitorról van szó, amely a programozók, szoftverfejlesztők, szoftvermérnökök speciális igényeinek minél teljesebb kielégítésére hivatott.

Tudjuk, hogy a programírás és a programtesztelés, hibajavítás megerőltető, szellemileg és egyúttal fizikailag is kimerítő munka, de nem sok monitorgyártó szorgoskodik a sajátos szempontok érvényesítésén a készüléktervezésben. A BenQ piacra hozta az első, ténylegesen „programozó monitornak” nevezhető RD240Q modellt, majd nem sokkal ezután az „RD” sorozat két másik tagját.

Természetesen nemcsak a programozók, hanem a legkülönbözőbb területeken dolgozó szerkesztők, írók is sokkal hatékonyabban és sokkal hosszabban tudják a munkájukat végezni ezzel a készülékkel.

 

Értékelés

Ami tetszett

  • Masszív kivitel, professzionális ergonómia
  • Jó méret/felbontás arány és 16:10-es formátum
  • Kivételes kontúrélesség
  • Dark Theme, Light Theme módok
  • Széles színtartomány, praktikus képi módok
  • Hatékony szemvédelmi technológiák összessége

Ami kevésbé tetszett

  • Hosszadalmas navigálás az összetett menüben. (Ezt a Display Pilot 2 utility orvosolja)
  • Bár egyértelmű a monitor elsődleges rendeltetése, hiányolható az sRGB és Adobe RGB gyári beállítás

A monitor tesztelését a monitorinfo.hu munkatársai végezték. A leírás rövidített és szerkesztett változat, a teljes teszt itt olvasható.