Acer ES3 Advanced elektromos roller teszt - OázisComputer.hu
Címünk 1067 Budapest, Csengery u 84. Telefon +36 30 522 4 522 / +36 1 7700 447

Acer ES3 Advanced elektromos roller teszt

Az utcákon vagy kirándulóhelyeken járva nap mint nap tanúi vagyunk az elektromos rollerek rohamos térhódításának. Sokan felismerik, hogy nagyon hasznos és praktikus, gyors és kényelmes közlekedési eszközök, akár munkába vagy iskolába járáshoz, akár a szabadidő eltöltéséhez. 

Az Acer ugyan a számítástechnikai termékeiről, monitorairól, projektorairól híres, ám még 2022-ben piacra hozta az ES3 jelű, belépő szintű elektromos rollert, amelynek újabb, fejlettebb változata az ES3 Advanced modell. Lássuk először a fő technikai jellemzőit!

 

Főbb műszaki adatok – Acer ES3 Advanced

  • Váz: alumínium, összecsukható kivitel
  • Motor teljesítménye: 350 W
  • Akkumulátor: 36V, 7,8Ah lítium-ion akkumulátor
  • Töltőadapter: 42 V, 3 A
  • Töltési idő: kb. 4 óra
  • sebesség: 25 km/h
  • távolság: 25 km
  • Kerékméret: 8,5"
  • Fék: elöl tárcsafék, hátul elektromos fékezés
  • Világítás: elöl/hátul, plusz hátul irányjelző
  • Hangjelzés: csengő
  • Vízállóság: IPX5
  • Sebesség módok: 4-féle (max. 6km/h, max. 10km/h, max. 25km/h + Sport mód a nagyobb emelkedőkhöz)
  • terhelhetőség:120 kg
  • Tömeg: 16 kg
  • Méretek: 107 x 49 x 120 cm (nyitva) 107 x 49 x 54 cm (összecsukva)
  • Garancia: 36 hónap

 

Összeállítás, töltés, üzembe helyezés

Az ES3 Advanced roller méretes dobozban érkezik, majdnem teljesen összeszerelt állapotban, így a kicsomagolás és az összeállítás egyszerű. Az összecsukott rollert egy mozdulattal szét lehet nyitni, és ezután már csak a kormányt kell a helyére csavarozni a tartozékként a dobozba csomagolt csavarokkal és imbusz kulccsal. A konstrukció masszív, robusztus kialakítású. Szintén tartozék a töltő, amelyet használatba vétel előtt az akkumulátor erre a célra kialakított, és gumifüllel védett töltőhüvelyéhez kell csatlakoztatnunk. A teljes töltés kb. 4-5 órát vesz igénybe.

 

A bekapcsoláshoz (áram alá helyezéshez) a kormány jobb oldalán található bekapcsoló gombot kb. 3 másodpercig kell lenyomva tartani, ekkor a középen elhelyezett nagyméretű kijelző panel jelzi nekünk az élesztést, feltűnően mutatva az akkumulátor töltöttségi fokát. A kijelző egyébként nem túl bőbeszédű, az akku töltöttségén kívül csak az aktuális sebességet és a – külön beállítandó – sebességfokozatot jelzi ki. Bluetooth kapcsolatra és applikáció használatára nem készítették fel, de ebben az árkategóriában ez nem feltétlenül követelmény.

 

Három sebességfokozat választható, plusz van egy negyedik beállítás is a lejtőn felfelé való menethez (sport mód). Ezeket a sebesség-kijelzés fölött megjelenő kicsi ferde vonások jelzik. Az első (fehér) vonás jelzi a 6 km/órás határt, ekkor a sárga irányjelzők (amelyek csak hátul vannak) mindkét oldalon villogni fognak, egyfajta „vészjelzőként”.

 

A következő sebességfokozat a max. 10 km/óra, a harmadik pedig a max. 25 km/óra. A meredek lejtőhöz tartozó negyedik módot a„pislogó” három ferde vonal  jelzi. Ha adott sebességfokozat mellett a rollert kikapcsoljuk, a következő bekapcsolásnál ugyanabban a fokozatban indul.

Világítás természetesen elöl és hátul is van, elöl egy fehér „fényszóró” LED, hátul egy elég nagyméretű piros lámpatest. A világítás a bekapcsoló gomb fölötti gombbal kapcsolható be, de ehhez ütközésig le kell nyomnunk a sebességszabályozó kart is.

 

A roller hátsókerék-meghajtású, a meghajtó motor egy kefe nélkülierős villanymotor. A „gázkart” menet közben teljesen felengedve a motor áram nélkül marad, így némi fékező hatást fejt ki, az igazán hatásos fékezést azonban az első keréken található tárcsafék működtetésével lehet kifejteni a bal kezünkkel elérhető fékkarral. Ugyancsak bal kézzel kapcsolható az irányjelző, illetve működtethető a csengő.

 

Indulás és tapasztalatok

A roller áram alá helyezése (bekapcsolása) után már indulhatunk is. Ehhez – biztonsági okokból – kissé meg kell tolnunk a rollert, miután az egyik lábunkat rátettük a taposólemezre. A kívánt sebességfokozatot bekapcsolt állapotban, de célszerűen indulás előtt kell beállítanunk.

A hüvelykujjunkkal működtetett sebességszabályzó kar nagyon érzékeny, hozzá kell szokni, hogy nagyon kis mozdulattal nagy változást érhetünk el a dinamikus és erős motornak köszönhetően. A féket ugyancsak finoman kell kezelnünk, mert a relatíve nagy felületű tárcsafék erőteljes fékezésre képes. Szükség esetén a Bowden-huzal hossza állítható, ha a fékerőt kényelmesebben szeretnénk a kezünkkel szabályozni.

 

A 350 W-os motornak köszönhetően az ES3 Advanced egy nagyon fürge roller, és lejtős utakon is könnyű vele közlekedni. Bár pontosan megmérni nem tudtuk, úgy 16-18 fokos lejtőn (igaz lassabban) simán fel tudunk vele menni. A 8,5”-es kerekek ugyan tömör gumiból készültek, ezért egyenetlen terepen az utazás is kissé„rázós”, ugyanakkor nem fenyeget minket a defekt veszélye.

A 100%-ra feltöltött akkumulátorral megtehető távolság a specifikáció szerint max. 25 km, de ez nyilván sík és egyenletes terepen, egyenletes tempó mellett értendő, és függ a használó súlyától is. 15-20 km-t azonban átlagos terep és enyhe lejtők esetén is számolhatunk. Esőben is nyugodtan használhatjuk, mivel az IPX5-ös vízállósági kategóriába tartozik.

Mindent egybevetve, ebben a kategóriában nemigen találunk ennél kedvezőbb ár/érték arányú rollert. Egyenletes úton való használatra nemcsak tökéletesen megfelel, de igazi élmény vele a közlekedés. Említésre érdemes az is, hogy az Acer 36 hónapos garanciát nyújt.